Brzi koraci  

PVGIS 5.2 KALKULATOR SOLARNIH PLOČA

Brzi koraci

1 • Unesite adresu mjesta solarne proizvodnje

Navedite sljedeće podatke


Ako oznaka ne odgovara vašoj adresi solarne proizvodnje, koristite pristup području, koristeći + i - na karti da geografski definirate svoju GPS točku.


Savjetujemo vam da ne mijenjate ovu šifru boja.

O (Opacity) modificira neprozirnost karte i vizualizaciju sunčevog zračenja kroz gradijent boja definiran u L (Legenda). Promjena neprozirnosti nema utjecaja na izračune produktivnosti.


Za brzi izračun savjetujemo vam da provjerite izračunati horizont

Koristite sjene terena :

Sunčevo zračenje i fotonaponska proizvodnja promijenit će se ako postoje lokalna brda ili planine koje blokiraju sunčevu svjetlost tijekom određenih razdoblja dana. PVGIS može izračunati učinak toga korištenjem podataka o nadmorskoj visini tla s rezolucijom od 3 lučne sekunde (približno 90 metara).

Ovaj izračun ne uzima u obzir sjene vrlo bliskih objekata kao što su kuće ili drveće. U tom slučaju možete prenijeti vlastite podatke o horizontu tako da označite okvir "Preuzmi datoteku horizonta" u CSV ili JSON formatu.



Preporučujemo da zadržite zadanu bazu podataka koju određuje PVGIS.

PPVGIS nudi četiri različite baze podataka o sunčevom zračenju sa rezolucijom po satu. Trenutno postoje tri satelitske baze podataka:

PVGIS-SARAH2 (0,05º x 0,05º): Proizveo CM SAF da zamijeni SARAH-1 (PVGIS-SARAH). Pokriva Europu, Afriku, veći dio Azije i neke dijelove Južne Amerike. Vremenski raspon: 2005.-2020.

VGIS-SARAH (0,05º x 0,05º): Proizvedeno korištenjem CM SAF algoritma. Slična pokrivenost kao SARAH-2. Vremenski raspon: 2005.-2016. PVGIS-SARAH će se ukinuti do kraja 2022.

PVGIS-NSRDB (0,04º x 0,04º): Rezultat suradnje s NREL-om (SAD), pružanje NSRDB baze podataka o sunčevom zračenju PVGIS. Vremenski raspon: 2005.-2015.

Osim toga, postoji svjetska baza podataka za reanalizu:

PVGIS-ERA5 (0,25º x 0,25º): Najnovija globalna ponovna analiza ECMWF-a (ECMWF). Vremenski raspon: 2005.-2020.

Ponovna analiza podataka o sunčevom zračenju općenito ima veću nesigurnost od satelitskih baza podataka. Stoga preporučamo korištenje podataka ponovne analize samo kada satelitski podaci nedostaju ili su zastarjeli. Za više informacija o bazama podataka i njihovoj točnosti, molimo pogledajte PVGIS web stranicu o metodama izračuna.


Prema zadanim postavkama PVGIS nudi solarne panele sastavljene od ćelija kristalnog silicija. Ove solarne ploče odgovaraju većini tehnologije solarnih ploča instaliranih na krovovima. PVGIS ne razlikuje polikristalne i monokristalne stanice.

Rad fotonaponskih modula ovisi o temperaturi, sunčevom zračenju i spektru sunčeve svjetlosti. Međutim, točna ovisnost varira među različitim vrstama fotonaponskih modula.
Trenutno možemo procijeniti gubitke zbog utjecaja temperature i zračenja za sljedeće vrste modula:

• Ćelije od kristalnog silicija
• Moduli tankog filma izrađeni od CIS ili CIGS
• Moduli tankog filma izrađeni od kadmij telurida (CdTe)

Za druge tehnologije, posebno razne amorfne tehnologije, ova korekcija se ovdje ne može izračunati.

Ako ovdje odaberete jednu od prve tri opcije, izračun učinka uzet će u obzir temperaturnu ovisnost odabrane tehnologije. Ako odaberete drugu opciju (ostalo/nepoznato), izračun će pretpostaviti gubitak snage od 8% zbog utjecaja temperature (generička vrijednost koja se smatra razumnom za umjerenu klimu).

Imajte na umu da je izračun učinka spektralnih varijacija trenutno dostupan samo za kristalni silicij i CdTe. Spektralni učinak još se ne može uzeti u obzir za područja pokrivena samo PVGIS-Baza podataka NSRDB.

Monokristalni ili polikristalni?
Monokristalni silicij sastoji se od jednog kristala silicija, budući da je proizveden od istegnutog ingota. Polikristalni silicij sastoji se od mozaika silicijevih kristala (zapravo, zaostali monokristalni silicij koristi se za izradu polikristalnog silicija).

Monokristalni solarni paneli trenutno imaju bolju učinkovitost, veću od polikristalnih panela, za otprilike 1 do 3%.

Monokristalni solarni paneli mogu proizvesti više električne energije od polikristalnih jer su bolji u hvatanju sunčeve svjetlosti, čak i kod difuznog zračenja. Stoga su prikladni za regije s manje intenzivne sunčeve svjetlosti, poput umjerenih zona.

Polikristalni solarni paneli posebno su učinkovitiji u vrlo sunčanim i vrućim regijama.


Molimo navedite ukupnu snagu instaliranih panela u kilovatima. Na primjer, ako imate 9 panela svaki s kapacitetom od 500 W, unijeli biste 4,5. (9 panela x 500 W = 4500 W, što je 4,5 kilovata)

*

To je snaga koju proizvođač deklarira da fotonaponski sustav može proizvesti u standardnim ispitnim uvjetima, koji uključuju konstantno sunčevo zračenje od 1000 W po kvadratnom metru u ravnini sustava, pri temperaturi sustava od 25 °C. Vršnu snagu treba unijeti u kilovat-vršnim (kWp).


PVGIS daje zadanu vrijednost od 14% za ukupne gubitke u solarnom sustavu proizvodnje električne energije. Ako imate dobru ideju da će vaša vrijednost biti drugačija (možda zbog visokoučinkovitog pretvarača), možete malo smanjiti ovu vrijednost.

*

Procijenjeni gubici sustava obuhvaćaju sve gubitke unutar sustava, što rezultira time da je stvarna energija isporučena u električnu mrežu manja od energije koju proizvode fotonaponski moduli.

Postoji nekoliko čimbenika koji doprinose ovim gubicima, uključujući gubitke u kabelima, pretvarače, prljavštinu (ponekad snijeg) na modulima itd.

Tijekom godina, moduli također imaju tendenciju da gube dio svoje snage, tako da će prosječna godišnja proizvodnja tijekom životnog vijeka sustava biti nekoliko postotnih bodova niža od proizvodnje u početnim godinama.


Postoje dvije mogućnosti ugradnje: Samostojeća/Na vrhu: Moduli su montirani na stalak sa slobodnom cirkulacijom zraka iza njih.

Ugrađeni u krov/ugrađeni u zgradu: Moduli su potpuno integrirani u strukturu zida ili krova zgrade, s malim ili nikakvim kretanjem zraka iza modula.

Većina krovnih instalacija trenutno se postavlja na vrh.

*

Za fiksne sustave (bez praćenja), način na koji su moduli montirani utjecat će na temperaturu modula, što zauzvrat utječe na učinkovitost. Eksperimenti su pokazali da ako je kretanje zraka iza modula ograničeno, moduli mogu biti znatno topliji (do 15°C pri 1000 W/m2 sunčeve svjetlosti).

Neki tipovi montaže nalaze se između ove dvije krajnosti. Na primjer, ako su moduli postavljeni na krov sa zakrivljenim crijepom, omogućujući zraku da se kreće iza modula. U takvim će slučajevima izvedba biti negdje između rezultata dva moguća izračuna. Kako bismo bili konzervativni u takvim slučajevima, može se koristiti opcija krovne/integrirane konstrukcije.


Svjesni ste kuta nagiba vašeg kosog krova; molimo navedite informacije o ovom kutu.


Ova aplikacija može izračunati optimalne vrijednosti za nagib i orijentaciju (pod pretpostavkom fiksnih kutova tijekom cijele godine).

To se odnosi na kut fotonaponskih modula u odnosu na vodoravnu ravninu, za fiksnu instalaciju (bez praćenja).

Ako imate priliku odabrati kut nagiba vašeg montažnog sustava za svoju solarnu instalaciju, bilo na ravnom krovu ili na tlu (betonska ploča), provjerit ćete optimizaciju kuta.


Upoznati ste s azimutom ili orijentacijom vašeg kosog krova; molimo dostavite informacije o ovom azimutu kako slijedi.



Ova aplikacija može izračunati optimalne vrijednosti za nagib i orijentaciju (pod pretpostavkom fiksnih kutova tijekom cijele godine).

Azimut ili orijentacija je kut fotonaponskih modula u odnosu na smjer:

• JUG 0°
• SJEVER 180°
• ISTOK - 90°
• ZAPAD 90°
• JUGOZAPAD 45°
• JUGOISTOK - 45°
• SJEVEROZAPAD 135°
• SJEVEROISTOK - 135°

Ako imate priliku odabrati azimut ili orijentaciju vašeg sustava za ugradnju za svoju solarnu instalaciju, bilo na ravnom krovu ili na tlu (betonska ploča), provjerit ćete optimizaciju i kuta i azimuta.


Ovo je vrlo približna opcija za izračun troška proizvedenih kWh. Ova opcija nema utjecaja na izračun proizvodnje električne energije, te kao i svaka opcija nije obavezna.

Izračunati trošak kWh ne uzima u obzir troškove održavanja, osiguranja i druge korektivne troškove održavanja. Bit od PVGIS je izračun proizvodnje vašeg fotonaponskog sustava na temelju vašeg zemljopisnog položaja i informacija o instalaciji.

Unatoč tome, imate mogućnost izračunati na temelju procjene proizvodnje električne energije trošak fotonaponske električne energije po kWh.

• Cijena fotonaponskog sustava: Ovdje je potrebno unijeti ukupne troškove instalacije fotonaponskog sustava, uključujući fotonaponske komponente (fotonaponski moduli, montaža, pretvarači, kabeli itd.) i troškove instalacije (planiranje, montaža, ...). Izbor valute je na vama; cijena električne energije izračunata prema PVGIS tada će biti cijena po kWh električne energije u istoj valuti koju ste koristili.

• Kamatna stopa: Ovo je kamatna stopa koju plaćate na sve kredite potrebne za financiranje fotonaponskog sustava. To pretpostavlja fiksnu kamatnu stopu na zajam koja će se otplaćivati ​​godišnjim otplatama tijekom životnog vijeka sustava. Upišite 0 ako se radi o gotovinskom financiranju, bez kredita.

• Životni vijek fotonaponskog sustava: Ovo je očekivani životni vijek fotonaponskog sustava u godinama. Ovo se koristi za izračun stvarne cijene električne energije za sustav. Ako fotonaponski sustav traje dulje, trošak električne energije bit će proporcionalno manji. Ugovori o kupnji električne energije s mrežama uglavnom su na 20 godina. Preporučujemo da odaberete ovo trajanje kao informaciju o vijeku trajanja sustava.


Pritisnite za prikaz rezultata na ekranu.

Primjer solarne proizvodnje iz mjeseca u mjesec.

exemple production solaire


Komentar rezultata


Omogućeni ulazi:
Lokacija [šir./duž.]: -15.599 , -53.881
Horizont: Proračunato
Korištena baza podataka: PVGIS-SARAH2
PV tehnologija: CRYSTALLINE SILLICON
PV instaliran [Wp]: 1
Gubitak sustava [%]: 14

Rezultat izračuna fotonaponske energije je prosječna mjesečna proizvodnja energije i prosječna godišnja proizvodnja fotonaponskog sustava sa svojstvima koja ste odabrali.

Varijabilnost iz godine u godinu standardna je devijacija godišnjih vrijednosti izračunatih za razdoblje obuhvaćeno odabranom bazom podataka o sunčevom zračenju.

Godišnja proizvodnja u kW, uzimajući u obzir geografske i klimatske parametre: Yearly PV energy production (kWh): -- Godišnje ozračenje, potencijalna proizvodnja kWh po m2: Yearly in-plane irradiation (kWh/m2): -- Godišnja varijabilnost u kWh, koja predstavlja moguću varijaciju između dvije godine: Yearly-to-year variability (kWh): -- Ukupne procjene gubitaka, uzimajući u obzir proizvodne gubitke zbog kuta, spektralnih učinaka i temperature mjesta.
Promjene u izlazu zbog:

   Upadni kut (%):    --
   Spektralni učinci (%):    --
   Temperatura i nisko zračenje (%):    --

Ukupni gubitak (%):    --

exemple pv output


exemple radiation


exemple horizon profile


Izvoz rezultata


Izvezite PDF rezultate vaše simulacije performansi vašeg fotonaponskog sustava spojenog na mrežu.

Klikom na PDF preuzimate svoju simulaciju.



exemple horizon profile


   

   

 

Na temelju vaše IP lokacije: 3.21.127.14

   

Pokazivač:

Odabrano: Odaberite Mjesto

Visina (m):

Koristite sjene terena:

Nema odabranih datoteka


performanse mrežno spojenih PV

Mogućnosti fiksne montaže

Izvedba praćenja pv

Baza podataka o sunčevom zračenju*
PV tehnologija*
Instalirana vršna PV snaga [kWp] *
Gubitak sustava [%] *
Mogućnosti montaže praćenja
Nagib

Nagib [°]

performanse fotonaponskih sustava izvan mreže

Baza podataka o sunčevom zračenju*
Instalirana vršna PV snaga [kWp] *
Kapacitet baterije [Wh]*
Granična granica pražnjenja [%]*
Potrošnja po danu [Wh]*
Nagib [°]*
Azimut [°]*

mjesečni podaci o zračenju

Baza podataka o sunčevom zračenju*
Početna godina*
Kraj godine*
Zračenje

Omjer

Temperatura

Podaci o prosječnom dnevnom ozračenju

Baza podataka o sunčevom zračenju*
Mjesec*

U fiksnoj ravnini
Nagib [°]*
Azimut [°]*

U avionu za praćenje sunca

Temperatura

podaci o zračenju po satu

Baza podataka o sunčevom zračenju*
Početna godina*
Kraj godine*
Vrsta montaže*

Nagib [°]

Azimut [°]

PV tehnologija
Instalirana vršna PV snaga [kWp]
Instalirana vršna PV snaga [kWp] [%]

Tipična meteorološka godina

Odaberite razdoblje*

dummy filler

performance of grid-connected pv: Results

PV output Radiation Info PDF

Summary

dummy filler

performance of tracking pv : Results

PV output Radiation Info PDF

Summary

dummy filler

performance of off-grid pv systems: Results

PV output Performance Battery state Info PDF

Summary

dummy filler

monthly irradiation data: Results

Radiation Diffuse/Global Temperature Info PDF

You must check one of irradiation and reclick visualize results to view this result

You must check Diffuse/global ratio and reclick visualize results to view this result

You must check Average temperature and reclick visualize results to view this result

Summary

dummy filler

average daily irradiance data: Results

Fixed-plane Tracking Temperature Info PDF

You must check one of fixed plane and reclick visualize results to view this result

You must check one of sun-tracking plane and reclick visualize results to view this result

You must check Daily temperature profile and reclick visualize results to view this result

Summary

dummy filler

typical meteorological year: Results

Info

Summary

Registration ×

Registration page

Password must contain at least 8 caracters with uppercase, lowercase and number.
Passwords do not match.

Inscrivez-vous

RAPIDEMENT

avec votre compte GOOGLE,
créer votre compte en 2 clics