Przed kontynuowaniem potwierdź niektóre informacje profilowe
PVGIS 5.2 KALKULATOR PANELI SŁONECZNYCH
Szybkie kroki
1 • Wprowadź adres zakładu produkującego energię słoneczną
Podaj następujące informacje
2 • Powiększ za pomocą + i -, aby kontrolować swój punkt GPS
Jeśli znacznik nie odpowiada Twojemu adresowi produkcji energii słonecznej, użyj podejścia obszarowego, używając + i - na mapie, aby geograficznie określić swój punkt GPS.
3 • O i L
Radzimy nie modyfikować tego kodu koloru.
O (Krycie) modyfikuje przezroczystość mapy i wizualizację natężenia promieniowania słonecznego poprzez gradient kolorów zdefiniowany w L (Legenda). Modyfikowanie krycia nie ma wpływu na obliczenia produktywności.
4 • Korzystanie z cieni terenu
W celu szybkiego obliczenia zalecamy sprawdzenie obliczonego horyzontu
Promieniowanie słoneczne i produkcja fotowoltaiki ulegną zmianie, jeśli istnieją lokalne wzgórza lub góry, które blokują światło słoneczne w określonych porach dnia. PVGIS można obliczyć tego efekt, korzystając z danych o wysokości terenu z rozdzielczością 3 sekund łukowych (około 90 metrów).
Obliczenia te nie uwzględniają cieni pochodzących z bardzo bliskich obiektów, takich jak domy czy drzewa. W takim przypadku możesz przesłać własne informacje o horyzoncie zaznaczając pole „Pobierz plik horyzontu” w formacie CSV lub JSON.
5 • Rodzaj szacunkowej produkcji energii słonecznej dla Twojej lokalizacji
W przypadku zakładu produkcyjnego montowanego na dachu i podłączonego do sieci publicznej zalecamy zaznaczenie opcji „podłączony do sieci”.
6 • Bazy danych promieniowania słonecznego
Zalecamy pozostawienie domyślnej bazy danych określonej przez PVGIS.
PPVGIS oferuje cztery różne bazy danych dotyczące promieniowania słonecznego z rozdzielczością godzinową. Obecnie istnieją trzy satelitarne bazy danych:
PVGIS-SARAH2 (0,05° x 0,05°): Wyprodukowany przez CM SAF w celu zastąpienia SARAH-1 (PVGIS-SARA). Obejmuje Europę, Afrykę, większość Azji i niektóre części Ameryki Południowej. Przedział czasowy: 2005-2020.
VGIS-SARAH (0,05° x 0,05°): Wygenerowano przy użyciu algorytmu CM SAF. Podobny zasięg do SARAH-2. Przedział czasowy: 2005-2016. PVGIS-SARAH zostanie wycofany do końca 2022 r.
PVGIS-NSRDB (0,04° x 0,04°): Wynik współpracy z NREL (USA), udostępniającą bazę danych promieniowania słonecznego NSRDB dla PVGIS. Przedział czasowy: 2005-2015.
Ponadto istnieje ogólnoświatowa baza danych do ponownych analiz:
PVGIS-ERA5 (0,25° x 0,25°): najnowsza globalna reanaliza przeprowadzona przez ECMWF (ECMWF). Przedział czasowy: 2005-2020.
Ponowna analiza danych dotyczących promieniowania słonecznego generalnie charakteryzuje się większą niepewnością niż satelitarne bazy danych. Dlatego zalecamy wykorzystywanie danych z ponownej analizy tylko wtedy, gdy brakuje danych satelitarnych lub są one nieaktualne. Więcej informacji na temat baz danych i ich dokładności można znaleźć w artykule PVGIS strona poświęcona metodom obliczeniowym.
7 • Dane dotyczące dziennego profilu promieniowania
Domyślnie PVGIS dostarcza panele słoneczne składające się z ogniw z krzemu krystalicznego. Te panele słoneczne odpowiadają większości technologii paneli słonecznych instalowanych na dachach. PVGIS nie rozróżnia ogniw polikrystalicznych i monokrystalicznych.
Wydajność modułów fotowoltaicznych zależy od temperatury, natężenia promieniowania słonecznego i widma światła słonecznego. Jednak dokładna zależność jest różna w przypadku różnych typów modułów fotowoltaicznych.
Obecnie możemy oszacować straty spowodowane wpływem temperatury i promieniowania dla następujących typów modułów:
• Ogniwa z krzemu krystalicznego
• Moduły cienkowarstwowe wykonane z CIS lub CIGS
• Moduły cienkowarstwowe wykonane z tellurku kadmu (CdTe)
Dla innych technologii, zwłaszcza różnych technologii amorficznych, nie można tutaj obliczyć tej poprawki.
Jeśli wybierzesz tutaj jedną z trzech pierwszych opcji, w obliczeniach wydajności uwzględniona zostanie zależność wybranej technologii od temperatury. Jeśli wybierzesz inną opcję (inną/nieznaną), w obliczeniach założy się 8% straty mocy spowodowane wpływem temperatury (ogólna wartość, która została uznana za uzasadnioną dla klimatu umiarkowanego).
Należy zauważyć, że obliczenia efektu zmian widmowych są obecnie dostępne tylko dla krzemu krystalicznego i CdTe. Efektu widmowego nie można jeszcze uwzględnić w odniesieniu do obszarów objętych jedynie zakresem PVGIS-Baza danych NSRDB.
Monokrystaliczny czy polikrystaliczny?
Krzem monokrystaliczny składa się z pojedynczego kryształu krzemu, ponieważ jest wytwarzany z rozciągniętego wlewka. Krzem polikrystaliczny składa się z mozaiki kryształów krzemu (w rzeczywistości do wytworzenia krzemu polikrystalicznego wykorzystuje się resztkowy krzem monokrystaliczny).
Monokrystaliczne panele słoneczne mają obecnie lepszą sprawność, wyższą od paneli polikrystalicznych, o około 1 do 3%.
Monokrystaliczne panele słoneczne mogą wytwarzać więcej energii elektrycznej niż polikrystaliczne, ponieważ lepiej wychwytują światło słoneczne, nawet w przypadku promieniowania rozproszonego. Dlatego nadają się do regionów o mniej intensywnym nasłonecznieniu, takich jak strefy umiarkowane.
Polikrystaliczne panele słoneczne są szczególnie wydajniejsze w bardzo słonecznych i gorących regionach.
8 • Zainstalowana moc szczytowa PV [kWp]
Proszę podać całkowitą moc zainstalowanych paneli w kilowatach. Na przykład, jeśli masz 9 paneli o mocy 500 W każdy, wpisz 4,5. (9 paneli x 500 W = 4500 W, czyli 4,5 kW)
Jest to moc, jaką według producenta system fotowoltaiczny może wytworzyć w standardowych warunkach testowych, które obejmują stałe natężenie promieniowania słonecznego wynoszące 1000 W na metr kwadratowy w płaszczyźnie systemu, przy temperaturze systemu wynoszącej 25°C. Moc szczytową należy wprowadzić w kilowatach szczytowych (kWp).
9 • Oszacowanie strat systemowych [%]
PVGIS podaje domyślną wartość 14% dla całkowitych strat w systemie produkcji energii słonecznej. Jeśli dobrze wiesz, że Twoja wartość będzie inna (być może z powodu bardzo wydajnego falownika), możesz nieznacznie zmniejszyć tę wartość.
Szacunkowe straty systemu obejmują wszystkie straty w systemie, w wyniku których rzeczywista energia dostarczona do sieci elektrycznej jest mniejsza niż energia wyprodukowana przez moduły fotowoltaiczne.
Istnieje kilka czynników przyczyniających się do tych strat, w tym straty w kablach, falowniki, brud (czasami śnieg) na modułach itp.
Z biegiem lat moduły również tracą nieco na swojej mocy, więc średnia roczna produkcja w całym okresie życia systemu będzie o kilka punktów procentowych niższa niż produkcja w pierwszych latach.
10 • Pozycja montażowa
Istnieją dwie możliwości instalacji: Instalacja wolnostojąca/na górze:
Moduły montowane są na stojaku, za którym znajduje się swobodna cyrkulacja powietrza.
Zintegrowane z dachem/zintegrowane z budynkiem: Moduły są w pełni zintegrowane ze strukturą ściany lub dachu budynku, z niewielkim lub żadnym ruchem powietrza za modułami.
Większość instalacji dachowych to obecnie instalacje nadziemne.
W przypadku systemów stacjonarnych (bez śledzenia) sposób montażu modułów będzie miał wpływ na temperaturę modułu, co z kolei wpływa na wydajność. Eksperymenty wykazały, że jeśli przepływ powietrza za modułami jest ograniczony, moduły mogą być znacznie cieplejsze (do 15°C przy nasłonecznieniu 1000 W/m2).
Niektóre typy montażu mieszczą się pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. Na przykład, jeśli moduły są montowane na dachu z zakrzywionymi dachówkami, co umożliwia przepływ powietrza za modułami. W takich przypadkach wydajność będzie gdzieś pomiędzy wynikami dwóch możliwych tutaj obliczeń. Aby zachować ostrożność w takich przypadkach, można zastosować opcję konstrukcji z dodanym/zintegrowanym dachem.
11 • Kąt nachylenia lub nachylenia
Jesteś świadomy kąta nachylenia spadzistego dachu; proszę o informacje na temat tego kąta.
Ta aplikacja może obliczyć optymalne wartości nachylenia i orientacji (przy założeniu stałych kątów przez cały rok).
Dotyczy to kąta modułów fotowoltaicznych względem płaszczyzny poziomej, dla instalacji stacjonarnej (bez prowadzenia).
Jeśli masz możliwość wyboru kąta nachylenia systemu montażowego dla swojej instalacji fotowoltaicznej, czy to na płaskim dachu, czy na gruncie (płyta betonowa), sprawdzisz optymalizację kąta.
12 • Azymut lub orientacja
Znasz azymut lub orientację swojego pochyłego dachu; proszę podać informacje na temat tego azymutu w następujący sposób.
Ta aplikacja może obliczyć optymalne wartości nachylenia i orientacji (przy założeniu stałych kątów przez cały rok).
Azymut, czyli orientacja, to kąt modułów fotowoltaicznych w stosunku do kierunku:
• POŁUDNIE 0°
• PÓŁNOC 180°
• WSCHÓD - 90°
• ZACHÓD 90°
• POŁUDNIOWY ZACHÓD 45°
• POŁUDNIOWY WSCHÓD - 45°
• PÓŁNOCNY ZACHÓD 135°
• PÓŁNOCNY WSCHÓD - 135°
Jeśli masz możliwość wyboru azymutu lub orientacji systemu montażowego dla Twojej instalacji fotowoltaicznej, czy to na płaskim dachu, czy na gruncie (płyta betonowa), sprawdzisz optymalizację zarówno kąta, jak i azymutu.
13 • Koszt energii elektrycznej fotowoltaicznej [za kWh]
Jest to bardzo przybliżona opcja obliczenia kosztu wyprodukowanej kWh. Opcja ta nie ma wpływu na kalkulację produkcji energii elektrycznej i jak każda inna opcja nie jest obowiązkowa.
Obliczony koszt kWh nie uwzględnia kosztów konserwacji, ubezpieczenia i innych kosztów konserwacji naprawczej. Istota PVGIS to obliczenie produkcji Twojego systemu fotowoltaicznego na podstawie lokalizacji geograficznej i informacji o instalacji.
Niemniej jednak masz możliwość obliczenia, na podstawie szacunkowej produkcji energii elektrycznej, kosztu energii fotowoltaicznej na kWh.
• Koszt instalacji fotowoltaicznej:
W tym miejscu należy podać całkowity koszt instalacji systemu fotowoltaicznego, obejmujący komponenty fotowoltaiczne (moduły fotowoltaiczne, mocowania, falowniki, kable itp.) oraz koszty instalacji (planowanie, instalacja, ...). Wybór waluty należy do Ciebie; cena energii elektrycznej obliczona przez PVGIS będzie wówczas ceną za kWh energii elektrycznej w tej samej walucie, której użyłeś.
• Stopa procentowa:
Jest to stopa procentowa, jaką płacisz od wszystkich kredytów niezbędnych do sfinansowania systemu fotowoltaicznego. Zakłada to stałą stopę procentową pożyczki, która będzie spłacana w formie rocznych płatności przez cały okres życia systemu. Wpisz 0 jeśli jest to finansowanie gotówkowe, bez kredytu.
• Żywotność systemu fotowoltaicznego:
Jest to oczekiwana żywotność systemu fotowoltaicznego w latach. Służy do obliczenia efektywnego kosztu energii elektrycznej dla systemu. Jeśli instalacja fotowoltaiczna wytrzyma dłużej, koszt prądu będzie proporcjonalnie niższy. Umowy na zakup energii z sieciami zawierane są z reguły na 20 lat. Zalecamy wybranie tego czasu jako informacji o żywotności systemu.
14 • Wizualizuj wyniki
Kliknij, żeby zobaczyć wyniki na ekranie.
Przykład produkcji energii słonecznej miesiąc po miesiącu.
Komentarz do wyników
15 • Dostarczone informacje
Dostarczone wejścia: | |
Lokalizacja [szer./dł.]: | -15.599 , -53.881 |
Horyzont: | Obliczony |
Wykorzystana baza danych: | PVGIS-SARAH2 |
Technologia fotowoltaiczna: | CRYSTALLINE SILLICON |
Zainstalowana fotowoltaika [Wp]: | 1 |
Straty systemowe [%]: | 14 |
16 • Wyniki systemu fotowoltaicznego podłączonego do sieci
Wynikiem obliczenia energii fotowoltaicznej jest średnia miesięczna produkcja energii i średnia roczna produkcja przez system fotowoltaiczny o wybranych przez Ciebie właściwościach.
Zmienność rok do roku to odchylenie standardowe wartości rocznych obliczonych w okresie objętym wybraną bazą danych dotyczącą promieniowania słonecznego.
Zmiany w produkcji spowodowane: | |
Kąt padania (%): | -- |
Efekty widmowe (%): | -- |
Temperatura i niskie natężenie promieniowania (%): | -- |
Całkowita strata (%): | -- |
17. Miesięczna produkcja energii przez stałokątową instalację fotowoltaiczną w kW/h
18 • Miesięczne napromieniowanie w płaszczyźnie dla stałego kąta w kW/h na m2
19 • Kontur horyzontu
Eksportowanie wyników
20 • Eksportuj wyniki w formacie PDF
Wyeksportuj plik PDF z wynikami symulacji wydajności systemu fotowoltaicznego podłączonego do sieci.
Klikając plik PDF, pobierasz symulację.
Na podstawie Twojej lokalizacji IP: 3.145.103.12
PVGIS wer. 5.2
wydajność systemów pv podłączonych do sieci
Wydajność śledzenia pv
wydajność systemów fotowoltaicznych poza siecią
miesięczne dane dotyczące napromieniowania
Dane dotyczące średniego dziennego natężenia promieniowania
godzinne dane dotyczące promieniowania
Typowy rok meteorologiczny
performance of grid-connected pv: Results
PV output Radiation Info PDFSummary
performance of tracking pv : Results
PV output Radiation Info PDFSummary
performance of off-grid pv systems: Results
PV output Performance Battery state Info PDFSummary
monthly irradiation data: Results
Radiation Diffuse/Global Temperature Info PDFYou must check one of irradiation and reclick visualize results to view this result
You must check Diffuse/global ratio and reclick visualize results to view this result
You must check Average temperature and reclick visualize results to view this result
Summary
average daily irradiance data: Results
Fixed-plane Tracking Temperature Info PDFYou must check one of fixed plane and reclick visualize results to view this result
You must check one of sun-tracking plane and reclick visualize results to view this result
You must check Daily temperature profile and reclick visualize results to view this result
Summary
typical meteorological year: Results
InfoSummary
×
Pas encore de compte? Créer un compte
Inscrivez-vous
RAPIDEMENT
avec votre compte GOOGLE,
créer votre compte en 2 clics
Registration page
Déjà un compte ?Je me connecte
Inscrivez-vous
RAPIDEMENT
avec votre compte GOOGLE,
créer votre compte en 2 clics
Un mail de validation vient de vous être envoyé à :
Merci de cliquer sur le lien pour confirmer votre inscription.